Jak radzić sobie z brakiem apetytu u osób starszych?

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u osób starszych?

Każdy, kto na co dzień przebywa w towarzystwie seniorów, nie raz zauważył pewnie, że starsze osoby niechętnie podchodzą do kwestii jedzenia. Latem taka sytuacja tylko się pogłębia, gdyż wysokie temperatury dodatkowo obniżają, i tak już niewielki, apetyt. To duży problem dla opiekunów, którzy nie mogą karmić podopiecznych na siłę, a jednocześnie muszą dbać o dostarczanie seniorom niezbędnych wartości odżywczych.

Co jest przyczyną?

To, że osoby starsze podczas posiłku przypominają często rozkapryszone dzieci, wbrew pozorom, nie jest efektem ich kaprysów, lecz ma swoje psychicze i fizyczne podłoże. Pierwszą, najbardziej prozaiczną przyczyną niechęci do jedzenia są braki w uzębieniu i niedopasowanie protezy zębowej. Utrudnia to (a czasem nawet uniemożliwia) rzucie pokarmów i zmusza do przyjmowania wszystkiego w formie papki, co nie wpływa korzystnie na łaknienie. Łaknienie, które i tak jest już niewielkie, gdyż kubki smakowe częściowo zanikają u osób starszych. Przez to ledwie odczuwają zapach czy smak potraw, czyli to, co jest odpowiedzialne za przyjemność jedzenia. Do tego dochodzą jeszcze inne, pojawiające się z wiekiem zmiany w organizmie – zmniejszone wydzielanie enzymów, powodujące problemy z trawieniem, uczucie ciężkości, zaparcia, osłabienie mięśni przełykowych, drżenie rąk. Wszystko to sprawia, że z wiekiem jedzenie staje się jedynie nieprzyjemną koniecznością.

Jak sprawić, by senior zaczął jeść?

Jak już zostało wspomniane na początku – to trudne i niewdzięczne zadanie. Nie oznacza to jednak, że jest niemożliwe do zrealizowania.

Zacznij od urozmaicenia menu. Pomimo niechęci seniora do posiłków, staraj się nie gotować jednego garnka zupy na cały tydzień. Zachęć go nowościami i atrakcyjnym wyglądem potraw. Skoro węch i smak nie działają już tak sprawnie, Ty swoimi potrawami zadziałaj na wzrok!

Przygotowuj małe, ale częste posiłki. I pamiętaj, że skoro seniorzy jedzą niewiele, musisz w małym posiłku zmieścić wszystkie niezbędne wartości odżywcze.

Wspieraj i mobilizuj. Swórz przyjazną atmosferę podczas spożywania pokarmów. Uzbrój się w cierpliwość i pod żadnym pozorem nie stresuj seniora jedzeniem. Jeśli sam potrafi operować sztućcami, nie karm go – pogłębiasz tylko w ten sposób jego poczucie bezradności.

Nie zapominaj o napojach! Podawaj je do każdego posiłku. Przyjmowanie jak największej ilości płynów w starszym wieku jest niezwykle ważne, szczególnie dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Przede wszystkim - nie idź na łatwiznę i nie wmuszaj jedzenia w podopiecznego, bo w ten sposób zrazisz go do siebie i tylko pogorszysz sytuację. Uczyń z posiłków ciekawe i miłe elementy dnia, a na pewno uda Ci się uniknąć takich niebezpieczeństw jak niedożywienie czy odwodnienie.