Dlaczego należy zwalczać wykluczenie cyfrowe seniorów?

Dlaczego należy zwalczać wykluczenie cyfrowe seniorów?

Zwykło się uważać, iż internet i nowe technologie są domeną młodych. W opinii tej jest sporo prawdy, nie powinno jednak tak być. Żyjemy w starzejącym się społeczeństwie, a nowoczesne rozwiązania nie znajdują akceptacji u osób starszych, które do komputerów, smartfonów i internetu podchodzą  bardzo nieufnie. Dlaczego warto to zmienić i jak tego dokonać?

E-faktury i e-banki

Najpopularniejszą formą płatności są aktualnie przelewy przez internet. Większość firm rezygnuje z przesyłania rachunków i rozliczeń drogą pocztową, wybierając e-faktury. Osoby starsze nie są niestety na to przygotowane. Nawet jeśli posiadają w domu dostęp do Internetu, nie chcą lub nie wiedzą, jak dokonać płatności przez internet. Bardzo ważne jest, by to zmienić. Po pierwsze dlatego, że nieumiejętność poradzenia sobie z elektroniczną fakturą może doprowadzić do zwlekania z płatnością, a co za tym idzie – z naliczaniem odsetek. Po drugie, konta internetowe działają zazwyczaj na preferencyjnych warunkach, podczas gdy seniorzy płacą olbrzymie sumy za prowadzenie konta i dokonywanie każdego przelewu w tzw. „okienku”. Nie wspominając już, jak łasym kąskiem dla złodzieja jest babcia, która właśnie wraca z banku ze świeżo pobraną emeryturą.

Internet kopalnią wiedzy

W razie nagłego zdarzenia, choroby czy nawet rewelacji zobaczonej w telewizji – niewykluczony cyfrowo senior może zaraz sięgnąć do internetu i poszukać interesujących go informacji. Jednak – po raz kolejny – nie wystarczy do tego sam fakt posiadania dostępu do sieci. Osobę starszą należy poinstruować, gdzie powinna szukać wiedzy, jakie źródła są wiarygodne i na które witryny najlepiej zaglądać - także w poszukiwaniu nowinek i wiadomości, bo senior świadomy cyfrowo to także senior, który lepiej odnajduje się w otaczającym go świecie.

Przede wszystkim – edukować!

Jak wiemy, uczeni nie spadają z nieba. Choć seniorzy to osoby o wieloletnim doświadczeniu zawodowym i życiowym, internet i nowe media to obszary, w których nie odnajdą się sami. Należy im w tym pomóc. Na szczęście, w Polsce funkcjonują już Uniwersytety Trzeciego Wieku, a wiele instytucji i organizacji pozarządowych oferuje zajęcia komputerowe dedykowane seniorom. To spory krok do przodu, teraz czas na stawianie kolejnych.

Budowanie świadomości cyfrowej u osób starszych jest ważne nie tylko z wymienionych wyżej powodów. To tylko wierzchołek góry. Umiejętność korzystania z nowych mediów wydaje się zatem nie tylko potrzebna, ale naprawdę niezbędna w dzisiejszym świecie. Posiadanie w tej kwestii jednego z ostatnich miejsc na liście państw w Europejskich nie napawa dumą. Zaczęliśmy to zmieniać. Warto kontynuować tę misję nie tylko w ramach zajęć zorganizowanych, lecz także na co dzień, we wszystkich domach w Polsce!