Bezsenność seniora – jak zapobiegać, jak leczyć?

Bezsenność seniora – jak zapobiegać, jak leczyć?

Bezsenność to iście koszmarny problem dla osób w każdym wieku. Bardzo negatywnie wpływa na jakość życia i ogólne samopoczucie. Osoby starsze trudniej go znoszą i dużo częściej, niż osoby młode, muszą się z nim borykać. Szacuje się, że na bezsenność cierpi niemal 40% osób powyżej 65. roku życia. Na szczęście, istnieją sposoby na walkę z zaburzeniami snu i nie są to jedynie środki nasenne. Jednak by zwalczyć bezsenność, należy najpierw określić, skąd się wzięła.

Przyczyny zaburzeń snu u osób starszych

Znajomość powodów, które sprawiają, że senior gorzej sypia, to klucz do poprawy jakości i ciągłości jego snu. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy bezsenność nie jest efektem choroby – zaburzeń somatycznych (żołądkowo-jelitowych, oddechowych, etc.), depresji lub stanów lękowych. Problemem może być także za częste oddawanie moczu czy bóle stawów i mięśni. Bardzo często przyczyna bywa jednak bardziej prozaiczna – seniorzy prowadzą mało aktywny tryb życia, urządzają sobie popołudniowe drzemki i bardzo rzadko wystawiają się na naturalne światło. To wszystko sprawia, że w nocy nie chce im się spać. Zdarza się też, że bezsenność występuje tylko przez pewien czas i jest jedynie efektem stresującej sytuacji, np. Nadchodzącej wizyty u lekarza.

Metody walki z bezsennością

Kiedy znamy już przyczynę, powinniśmy dopasować do niej sposób leczenia. Nie siegajmy po środki nasenne, jeśli nie jest to konieczne. W przypadku wymienionych chorób, trzeba udać się do specjalisty, który lecząc chorobę – przyczynę, jednocześnie wybawi seniora z problemów ze snem. Jeśli osoba starsza nie cierpi na depresję ani przewlekłe schorzenia, wystarczy, że przekonamy ją do niezasypiania po obiedzie i nie pozwolimy jej objadać się przed snem. Warto także wywietrzyć dobrze pokój, w którym sypia senior i pomóc mu wrócić do codziennego trybu dnia sprzed lat, kiedy był jeszcze aktywny zawodowo. Przyda się także nieco aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. Jeśli ogólny stan zdrowia podopiecznego jest dobry – ruch i tlen powinny być najlepszym lekarstwem na problemy ze snem.

Spore grono osób starszych, u których pojawia się bezsenność, sięga od razu po leki. To olbrzymi błąd. Owszem, podczas doraźnych problemów ze snem można posiłkować się ziołowymi preparatami o uspakajającym działaniu, a nawet – poleconym przez lekarza – środkiem nasennym. Pamiętajmy jednak, że jest to ostateczność. Zmiana złych nawyków, wcześniejsze posiłki i więcej ćwiczeń na dworze najczęściej wystarcza, by senior znów spał jak niemowle.