Cechy dobrej opiekunki

Cechy dobrej opiekunki

Cechy dobrej opiekunki

Praca opiekunki osób starszych nie należy do najłatwiejszych. Obciąża ona zarówno fizycznie jak i psychicznie i z pewnością nie jest to praca dla każdego. Jakie zatem cechy powinna mieć dobra opiekunka?

 

  1. Znajomość języka obcego

Znajomość języka niemieckiego jest bardzo ważna w pracy opiekunki. Wiele osób twierdzi, że nie pracuje się językiem. Może i tak, ale znajomość języka obcego chociaż w stopniu komunikatywnym bardzo ułatwia pracę. Umożliwia swobodną konwersację z podopiecznym oraz rodziną i zaoszczędza wielu stresów. Poza tym bez znajomości języka nie zadzwonimy po karetkę w sytuacji alarmowej czy chociażby po lekarza.


2.  Doświadczenie

Opiekunka osób starszych powinna posiadać doświadczenie w opiece nad Seniorami oraz wiedzę o tej pracy. Wyjeżdżając do opieki trzeba być zaznajomionym z pewnymi czynnościami. Opieka nad członkami rodziny również się liczy. Ale nawet jeżeli nie miało się nigdy do czynienia z osobami starszymi, można podjąć kurs który kończy się uzyskaniem dyplomu opiekuna osób starszych, bądź opiekuna medycznego, gdzie nabywa się wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną.

3. Cierpliwość

Cierpliwość jest bardzo ważna, zapewnia ona dobrą współpracę. W wielu przypadkach trzeba okazać wyrozumiałość oraz trzymać nerwy na wodzy. Seniorzy mają swoje przyzwyczajenia i często trzeba im tłumaczyć pewne kwestie po kilkanaście razy.

4.Empatia

Cecha ta pozwala wczuć się w sytuację osoby starszej. Podopieczni to w większości osoby w podeszłym wieku z różnymi schorzeniami. Osoby starsze narzekają, marudzą, często dlatego, że już nie są takie sprawne jak kiedyś, że są zdane teraz na pomoc kogoś innego, tracą chęć do życia. W takim wypadku wspierajmy podopiecznego rozmową, motywujmy do wykonywania różnych codziennych czynności.

5. Łatwość w nawiązywaniu kontaktów

Pierwsze spotkanie z nowym podopiecznym jest wydarzeniem stresującym dla obydwu stron. Dobrze jest umieć nawiązać ten pierwszy kontakt. Z początku podopieczny oraz rodzina podchodzą do opiekuna z dużym dystansem. Zdarza się, że Seniorzy „testują” swoich opiekunów na wiele sposobów. Dobrze jest spędzać czas ze swoim podopiecznym, rozmawiajmy z nimi dużo, chodźmy na wspólne spacery, zapraszajmy do pomocy w codziennych czynnościach. Takie kontakty sprawiają, że z czasem nawiąże się nić porozumienia.