Nie pozwól nikomu na samotność!

Nie pozwól nikomu na samotność!

Za nami święta Wielkiej Nocy. Dla większości z nas jest to czas radości, miłości i spotkań z rodziną. Niestety, nie dla wszystkich. Mnóstwo starszych osób boryka się w tych dniach z problemem samotności, który staje się tym dotkliwszy, im więcej szczęścia i rodzinnego ciepła widzą u innych. Jak pomóc im w tych trudnych dla nich chwilach?

Wsparcie osób z najbliższego otoczenia

Wiadome jest, że nie da się w pojedynkę uzdrowić całego świata. Wystarczy jednak, że zaczniesz zwracać uwagę na ludzi wokół siebie. Sprawdź, czy starsza pani mieszkająca piętro wyżej nie potrzebuje pomocy w myciu okien, porozmawiaj czasem ze starcem z sąsiednej klatki schodowej, a w okresie przedświątecznym – zaproponuj sąsiadce zrobienie zakupów... Wykonując te drobne, miłe gesty, szybko przekonasz się, jak cenne są one dla żyjących samotnie seniorów.

Wolontariat

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy zawód opiekunki osób starszych to dobry pomysł – zgłoś się na wolontariat polegający na pracy z seniorami. To świetny sposób, by poznać psychikę osób starszych, ich potrzeby i humory. A przede wszystkim to wspaniała możliwość niesienia pomocy. Szczególnie w czasie świąt, warto jest poświęcić odrobinę czasu i wesprzeć swoją wolontariacką pracą działanie fundacji i stowarzyszeń organizujących święta dla samotnych.

Opieka nad osobą starszą

Pracując jako opiekunka, najczęściej masz możliwość wyjazdu na święta do swojej rodziny. Masz też jednak możliwość uratowania seniora przed samotnością. Zaproś go do swojego rodzinnego stołu lub postaraj się spędzić z nim choć trochę czasu podczas świątecznych dni. W ten sposób podarujesz mu najlepszy prezent, jaki mógłby sobie wymarzyć.