Zadbaj o siebie z okazji Dnia Kobiet!

Zadbaj o siebie z okazji Dnia Kobiet!

Wielu z nas Dzień Kobiet kojarzy się z reliktem poprzedniego ustroju, w efekcie czego jest on w Polsce obchodzony niezbyt chętnie.  Mało kto wie, że święto wszystkich pań wcale nie jest wymysłem PRL-u i ma charakter międzynarodowy, zaś ustanowione zostało nie na cześć przodowniczek pracy, tylko ofiar walk o równouprawnienie kobiet. Skoro sufrażystki i feministki wywalczyły dla nas pozycję, w której obecnie się znajdujemy, w hołdzie dla nich powinnyśmy dbać o siebie i swoją kobiecość. Możesz to robić, wykonując regularnie badania mammograficzne i ginekologiczne. Dlaczego to takie ważne?

Mammografia i USG piersi

Kobiety często zapominają o znaczeniu tych badań. Podczas gdy dzięki nim, można uratować swoje zdrowie, a nawet życie. Nowotwór piersi w początkowym stadium jest niewyczuwalny w dotyku i żadne samobadanie nie pomoże nam go wykryć. Zanim urośnie do rozmiaru 1 cm średnicy, może minąć nawet kilka lat, a przez ten czas niebadane piersi mogą stać się siedliskiem złośliwego raka. Badania mammograficzne czy USG piersi nie uchronią Cię przed zagrożeniem pojawienia się nowotworu. Sprawią jednak, że w razie nieszczęścia, od razu dowiesz się o chorobie i będziesz mogła z nią skutecznie walczyć. Rak wykryty we wczesnym stadium, daje bowiem 90% szans na całkowite wyleczenie.

 Regularne badania ginekologiczne

Podobnie jest w przypadku miejsc intymnych. Dziewczyny i kobiety, które nie borykają się z żadnymi doraźnymi problemami ani nie zażywają antykoncepcji hormonalnej, zazwyczaj nie czują potrzeby, by umawiać się na wizyty do ginekologa. To ogromny błąd! Zagrożenie zachorowania na raka szyjki macicy jest w dzisiejszych czasach bardzo duże, a – podobnie jak w przypadku piersi – żadna z kobiet nie jest w stanie sama stwierdzić, czy choruje czy nie. Gabinet ginekologiczny powinnyśmy odwiedzać co najmniej raz na pół roku, by lekarz mógł ocenić nasz stan zdrowia, wykluczyć choroby narządów rodnych, zmiany w obrębie szyjki macicy czy bakeryjne bądź wirusowe zapalenia pochwy, a w razie ich pojawienia się – odpowiednio im zaradzić.

Atuty kobiecości są niezwykle ważne zarówno dla każdej z nas, jak i dla naszych mężczyzn. Aby jak najdłużej móc cieszyć się ich pięknem, musimy przede wszystkim pamiętać o ich zdrowiu. Nieważne, że tegoroczny Dzień Kobiet już minął – każdy dzień jest bowiem dobry, by uczcić swoją kobiecość i w ramach prezentu dla samej siebie, zgłosić się na profilaktyczne badania.